Ciągniki rolnicze

Średnia moc ciągnika – ciągnik nowy czy używany?

Średnia moc ciągnika rejestrowanego w Polsce różni się w zależności od tego czy omawiamy rynek maszyn fabrycznie nowych, czy używanych. W 2016 roku różnica pomiędzy tymi segmentami wyniosła 13 KM!

Średnia moc ciągnika dla traktorów nowych wyniosła w 2016 roku 106,19 KM. To zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Przed uruchomieniem programów wsparcia inwestycyjnego dla gospodarstw, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,  średnia moc nowej maszyny wynosiła około 95 KM. Teraz coraz częściej na polach możemy spotkać ciągniki prawdziwie mocarne, o czym pisaliśmy tutaj.

Kiedy rolnicy kupują ciągniki bez unijnego wsparcia to średnia moc ciągnika jest zdecydowanie niższa.
W poprzednim roku wyniosła ona 93,26 KM, była zatem zbliżona do tej sprzed kilku lat w rynku ciągników nowych.

średnia moc ciągnika - Renault 103.14
Renault 103.14 / fot. agrofoto.pl mateusz_baszko

Średnia moc rejestrowanego ciągnika wzrasta z każdym kolejnym miesiącem.  W styczniu zarówno w przypadku maszyn nowych i używanych wynosi ona 92 KM, jednak już od lutego widoczne są coraz większe różnice na korzyść maszyn nowych. Traktory o największej mocy rejestruje się w lipcu i sierpniu. Wtedy średnia moc wynosi 117 i 118 KM dla ciągników nowych oraz 99 i 95 KM dla ciągników używanych. Następnie z każdym kolejnym miesiącem na polach pojawiają się maszyny o coraz mniejszej mocy.

Poprzedni post

Ciągnik na 10 hektarów - jaki ciągnik na gospodarstwo?

Następny post

Ciągniki Ferrari na polskich polach - maszyny specjalistyczne

Autor

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *