Ciągniki rolnicze

Ciągnik na 100 hektarów. Jaki wybrać? Polecane modele

Wielozadaniowy i niezawodny. Jaki jeszcze powinien być główny ciągnik na 100 hektarów? Poznaj opinie i wskazówki innych gospodarzy.

Materiał zainspirowały doświadczenia rolników, którymi chętnie dzielą się na forum Agrofoto.pl, m.in. w wątku „Ciągnik na 100 hektarów”. Wypowiedzi gospodarzy skonfrontowaliśmy z twardymi danymi rejestracyjnymi AgriTrac. Wszelkie dane liczbowe, jakie pojawiają się w artykule, dotyczą okresu trzech lat – od września 2015 do sierpnia 2018 roku włącznie.

Duża moc, mocny udźwig, szeroki rozstaw osi… Wybierając ciągnik, każdy rolnik zwraca szczególną uwagę na inne elementy. Gospodarstwa mają różne potrzeby, w zależności od specjalizacji produkcji. Nierzadko to, co dla jednej osoby okaże się zaletą maszyny, dla innej będzie dyskwalifikowało ją z zakupu.

Trudno zatem wybrać jeden najlepszy, uniwersalny ciągnik, uwzględniając jedynie areał gospodarstwa. Istotny będzie chociażby typ stosowanych urządzeń towarzyszących oraz rodzaj uprawianych gleb. Zakup warto dostosować do wymagań, narzucanych przez dotychczasowy park maszynowy. Nie wolno zapominać jednak o przyszłości gospodarstwa. Ambitne plany rozwoju mogą sugerować chociażby wybór maszyny z „zapasem” mocy.

Poniższe zestawienie zawiera chętnie polecane i często rejestrowane modele z przedziału mocy od 175 do 195 KM. Być może potrzeby Twojego gospodarstwa jest w stanie zaspokoić mniej wydajna maszyna. Im większy areał, tym trudniej jest oszacować idealną moc głównego traktora. Warto więc, byś sprawdził również nasze wcześniejsze materiały:

>> Najlepsze modele na 90 hektarów <<

>> Główny ciągnik na 80 hektarów <<

>> Polecane modele na 70 hektarów <<

Nadrzędną kwestią jest oczywiście budżet. Poniżej znajdziesz więc zarówno nowe, jak i używane ciągniki, chętnie przywożone przez rolników z zagranicy. Modelom towarzyszą ich często wymieniane wady i zalety. Warto mieć jednak na uwadze, że są to subiektywne opinie internautów. Równie istotną wskazówką powinna być więc częstotliwość rejestrowania maszyn o tych oznaczeniach w ostatnich latach.

Ciągnik na 100 hektarów – popularne modele

1. Valtra T174E (175 KM)

Ten model chwalony jest m.in. za komfort pracy i solidną amortyzację. Zdaniem rolników szczególnie dobrze sprawdzi się w cięższych pracach polowych. Niedogodnością dla niektórych może być jednak stosunkowo wysoki koszt zakupu tej maszyny. Zgodnie z danymi AgiTrac, w omawianym okresie (09.2015–08.2018) wydano tablice od 195 nowych ciągników o tym oznaczeniu.

sprzedaż ciągników Valtra T174E
Valtra T174E / fot. Agrofoto.pl korsarz

2. John Deere 7530 (180 KM)

To jedna z najchętniej wybieranych „używek” z tego przedziału mocy. Zdaniem internautów to dobry ciągnik na 100 hektarów ze względu na spory udźwig i solidne wykonanie. Minusem może być brak udogodnień, charakterystycznych dla „jelonków” nowszych generacji. W ciągu ostatnich trzech lat zarejestrowano 122 takie importowane traktory.

John Deere 7530
John Deere 7530 / fot. Agrofoto.pl axos

3. New Holland T7.230 (180 KM)

Model doceniany jest m.in. za bogate wyposażenie i wydajność pracy. Część gospodarzy za wadę uważa jednak zastosowanie sporej ilości elektroniki i dość wysoki koszt serwisowania maszyny. Zgodnie z danymi AgriTrac, w omawianym okresie zarejestrowano 86 takich fabrycznie nowych ciągników.

New Holland T7.230
New Holland T7.230 / fot. Agrofoto.pl Zaczyn

4. Fendt 820 Vario (190 KM)

Wśród zalet traktora wymieniana jest wygodna skrzynia biegów i niska awaryjność. Zdaniem niektórych właścicieli tej maszyny oryginalne części zamienne mogłyby być jednak trochę tańsze, a silnik palić nieco mniej. W ostatnich trzech latach wydano tablice do 148 egzemplarzy z drugiej ręki.

Fendt 820 Vario
Fendt 820 Vario / fot. Agrofoto.pl ForestSpirit

5. John Deere 6195M (195 KM)

Model dobrze sprawdzi się jako główny ciągnik na 100 hektarów ze względu na wszechstronność zastosowania i wygodną kabinę, uprzyjemniającą długie godziny pracy. Dla odmiany pojawiają się komentarze o stosunkowo drogiej eksploatacji maszyny. Dość wysokie spalanie przekłada się jednak na efektywną pracę również przy najbardziej wymagających zabiegach. W omawianym okresie wydano tablice do 104 nowych egzemplarzy tego traktora.

John Deere 6195M
John Deere 6195M / fot. producent

W 100-hektarowym gospodarstwie przyda się niejeden ciągnik. Warto zorientować się również w pomocniczych maszynach. Zajrzyj do pozostałych artykułów, które zawierają zestawienia popularnych maszyn z niższych segmentów mocy:

>> Modele polecane na 60 hektarów <<

>> Ciągniki chętnie wybierane na 50 hektarów <<

>> Popularne traktory na 40 hektarów <<

Poprzedni post

Sprzedaż ciągników po 20 dniach listopada. 286 nowych maszyn

Następny post

Rynek ciągników. 561 nowych maszyn w listopadzie

Autor

Mariusz Chrobot

Mariusz Chrobot

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *