Ciągniki rolnicze

Jaki ciągnik na 15 hektarów? Lista najlepszych modeli

Niezawodny sprzęt to podstawa efektywnej pracy w gospodarstwie. Sprawdziliśmy, jakie cechy powinien mieć najlepszy ciągnik na 15 hektarów. Posłużyliśmy się zarówno opiniami rolników, jak i twardymi danymi rejestracyjnymi.

Wątek zatytułowany „Ciągnik na 15 hektarów” bije rekordy popularności na forum rolniczym Agrofoto. Wygląda więc na to, że podobnym areałem dysponuje wielu użytkowników. Jakie wnioski wyciągnęliśmy po zapoznaniu się z setkami ich wypowiedzi?

Rolnicy są zgodni co do tego, że nie zawsze warto zadłużać tak niewielkie gospodarstwo dla zakupu fabrycznie nowej maszyny. Inwestycja musi się bowiem zwrócić, a trudno o potężne zyski z 15 hektarów. Na więcej mogą pozwolić sobie ci, którzy planują poszerzenie areału lub ich budżet pozwala na bezproblemowy zakup wymarzonego ciągnika. Wtedy doskonale sprawdzą się nowe traktory o małej i średniej mocy, które nie wiążą się z nieprzewidzianymi wydatkami na części zamienne i naprawę awaryjnych „używek”. Większość rolników sugeruje wybór maszyny z maksymalnie 100 KM pod maską.

>> Sprawdź ranking najpopularniejszych ciągników na 10 hektarów <<

Budżet to nie jedyny czynnik, jaki warto wziąć pod uwagę. Nie bez znaczenia jest rodzaj prowadzonej produkcji i cechy gruntu. Sporo zależy od tego, czy posiadana ziemia jest ciężka, podmokła lub pagórkowata, czy równa, lekka i łatwa w uprawie. Im większe wymagania stawiamy ciągnikowi, tym ważniejsze jest, by miał on wyższą moc, napęd na cztery koła czy regulowany rozstaw kół. Należy zwrócić uwagę także na rodzaj maszyn towarzyszących. Jeśli kupowany ciągnik ma być jedynym w 15-hektarowym gospodarstwie, powinien być uniwersalny i bezawaryjny.

Pora przejść do zestawienia konkretnych modeli. Jaki ciągnik na 15 hektarów polecają rolnicy?

Najlepszy ciągnik na 15 hektarów

1. Zetor 7745 (73 KM)

7745 z oferty czeskiego Zetora to jeden z najczęściej importowanych modeli traktorów. Zgodnie z danymi AgriTrac, w ciągu ostatnich trzech lat (od lipca 2015 do czerwca 2018 roku włącznie) maszynę o takim oznaczeniu sprowadzono 261 razy. Gospodarze uprawiający 15 hektarów ziemi cenią ten ciągnik za jego lekkość, napęd 4×4, cichość pracy oraz komfort użytkowania. Wśród minusów wymieniają stosunkowo wysoką cenę i spore zużycie paliwa. Model ten wyposażono w 4-cylindrowy silnik o pojemności 3,9 litra.

Zetor 7745
Zetor 7745 / fot. Agrofoto.pl kubaursus3p

2. Ursus C-380 (75 KM)

O tym, że rolnicy doceniają ten model, świadczy chociażby jego popularność. W ostatnich trzech latach zarejestrowano 799 nowych egzemplarzy C-380. To uniwersalny ciągnik, który sprawdzi się głównie w mało wymagających gospodarstwach. Rolnicy zarządzający 15 hektarami gruntów wskazują na jego prostotę obsługi i wielość zastosowań. Część z nich podkreśla jednak awaryjność elektroniki. Minusem jest także podwyższona cena modelu po odświeżeniu designu i zamontowaniu nowego silnika.

sprzedaż ciągników Ursus C380
Ursus C-380 / fot. producent

3. John Deere 5075E (75 KM)

Według rolników to dobry ciągnik na 15 hektarów ze względu na swoją zwrotność i niewielka cenę w porównaniu z „jelonkami” z serii M i R. W małych gospodarstwach sprawdzi się do wykonywania większości zabiegów. W ostatnich trzech latach odnotowano 127 rejestracji nowych maszyn o tym oznaczeniu. Model napędzany jest 3-cylindrowym silnikiem o pojemności 2,9 litra. Niektórzy właściciele narzekają na jego nierówną pracę.

John Deere 5075E
John Deere 5075E / fot. producent

4. Zetor Major 80 (77 KM)

Major 80 to kolejna klasyczna konstrukcja w zestawieniu. W ostatnich trzech latach tablice otrzymało 557 fabrycznie nowych egzemplarzy, co czyni ten model jednym z najpopularniejszych w tym segmencie mocy. Rolnicy posiadający 15 hektarów ziemi cenią go m.in. za prostotę budowy, niedrogą eksploatację i dużą dostępność części zamiennych. Na niekorzyść modelu przemawia konieczność zastosowania obciążników również przy mniej wymagających pracach polowych.

sprzedaż ciągników rolniczych - Zetor Major 80
Zetor Major 80 / fot. producent

5. Massey Ferguson 3060 (80 KM)

Zestawienie zamyka chętnie sprowadzany z zagranicy traktor marki Massey Ferguson. W ostatnich trzech latach zarejestrowano 224 importowane egzemplarze tego modelu. Gospodarze posiadający 15 ha ziemi wskazują na jego dobre wyposażenie oraz wygodę pracy. Wśród minusów wymieniają wysoki koszt serwisowania i części zamiennych.

ciągniki importowane
Massey Ferguson 3060 / źródło https://www.youtube.com/watch?v=1W7acar2Juw

Poprzedni post

Rejestracje ciągników. 832 nowe maszyny w czerwcu

Następny post

Rynek ciągników. 267 nowych maszyn po 10 dniach lipca

Autor

Mariusz Chrobot

Mariusz Chrobot

2 komentarze

  1. […] Jaki ciągnik na 15 hektarów? Lista najlepszych modeli […]

  2. […] Sprawdź również ranking najlepszych traktorów na 15 hektarów […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *