Ciągniki rolnicze

Główny ciągnik na 80 hektarów. Jaki model wybrać?

Zielony, czerwony, fabrycznie nowy lub z drugiej ręki… Najważniejsze, by był bezawaryjny i sprawdzał się w wielu zastosowaniach. Jaki ciągnik na 80 hektarów polecają rolnicy?

W przygotowaniu materiału pomogły nam wątki w popularnym forum Agrofoto, dotyczące wyboru traktora na konkretny areał. Liczne opinie rolników zestawiliśmy z twardymi danymi rejestracyjnymi AgriTrac. Wszelkie dane liczbowe, jakie pojawiają się w artykule, dotyczą okresu ostatnich trzech lat – od września 2015 do sierpnia 2018 roku włącznie.

Przed podjęciem decyzji o zakupie należy przemyśleć, jakie dokładnie zadania będzie musiał spełnić nasz nowy ciągnik na 80 hektarów. Internauci zauważają, że czasami warto zainwestować w słabszą maszynę z lepszym wyposażeniem, zamiast dopłacać do dodatkowych koni mechanicznych, których potencjał i tak nie zostanie w pełni wykorzystany.

Nie bez znaczenia jest oczywiście charakter prac, jakim będzie musiał sprostać traktor. Typ produkcji, klasa gruntu czy rodzaj stosowanych maszyn towarzyszących warunkują, na jakich parametrach należy się skupić. Szczególnie istotny będzie rozstaw osi i masa ciągnika, które mogą okazać się wadą lub zaletą w zależności od przeznaczenia maszyny.

Przy ustalaniu budżetu warto wziąć pod uwagę również przeciętną liczbę motogodzin, wyrabianą rocznie w gospodarstwie. Zakup ciągnika to spory wydatek, który powinien mieć szansę się zwrócić.

Ciągnik na 80 hektarów – popularne modele

1. Claas ARION 620 II (150 KM)

Ten ciągnik doceniany jest za wysoki komfort pracy oraz niską awaryjność. Niedogodnością dla niektórych rolników może być spora ilość elektroniki, zastosowana w modelu. W ciągu ostatnich trzech lat (09.2015–08.2018) wydano tablice do 181 „nówek” o tym oznaczeniu.

Claas Arion 620 II
Claas Arion 620 II / fot. producent

2. New Holland T7.165 (150 KM)

To dobry ciągnik na 80 hektarów ze względu na spory udźwig oraz stosunkowo niskie spalanie. Wśród minusów rolnicy wymieniają dość wysoki koszt serwisowania i ewentualnych napraw. W omawianym okresie zarejestrowano 194 nowe egzemplarze tego modelu.

New Holland T7.165s
New Holland T7.165s / fot. Agrofoto.pl KamionkiTeam

3. John Deere 6920 (150 KM)

Ten „jelonek” jest prawdziwym hitem na rynku importowym. W ostatnich trzech latach wydano tablice do 295 egzemplarzy sprowadzonych z zagranicy. Maszyna doceniana jest za wydajność i solidne wykonanie. Wadą może być stosunkowo wysoki koszt oryginalnych części zamiennych.

John Deere 6920
John Deere 6920 / fot. Agrofoto.pl quqasz

4. John Deere 6155M (155 KM)

Za wyborem tego modelu przemawia m.in. atrakcyjna cena zakupu w porównaniu z innymi „jelonkami” i uniwersalność zastosowań. Niektórzy gospodarze skarżą się na dość wysokie spalanie paliwa oraz nieco oporną skrzynię biegów. W omawianym okresie zarejestrowano 311 nowych traktorów o tym oznaczeniu.

Sprzedaż ciągników rolniczych John Deere 6155M
John Deere 6155M /fot. agrofoto.pl tgos11

5. Valtra T144 (155 KM)

Ten ciągnik chwalony jest za mocną hydraulikę i przestrzenną kabinę. Ze względu na sporą masę i duży rozstaw osi model sprawdzi się lepiej w cięższych pracach polowych. Niedogodnością może okazać się dość wysoka cena zakupu. W ciągu ostatnich trzech lat wydano tablice do 125 nowych egzemplarzy tego traktora.

Valtra T144
Valtra T144 / fot. Agrofoto.pl AdamZetor12145

Im większy areał, tym trudniej oszacować idealną moc głównego ciągnika. Każde gospodarstwo ma przecież inne potrzeby. Jeśli szukasz mniej wydajnej maszyny, koniecznie sprawdź nasze wcześniejsze materiały:

>> Modele polecane na 70 hektarów <<

>> Ciągniki chętnie wybierane na 60 hektarów <<

>> Popularne traktory na 50 hektarów <<

Poprzedni post

Rejestracje ciągników. 195 maszyn po 10 dniach września

Następny post

Sprzedaż ciągników po 20 dniach września. 371 nowych maszyn

Autor

Mariusz Chrobot

Mariusz Chrobot

2 komentarze

  1. […] Główny ciągnik na 80 hektarów. Jaki model wybrać? […]

  2. […] Główny ciągnik na 80 hektarów […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *