Ciągniki rolnicze

Ciągnik na 60 hektarów. Jaki wybrać?

Który model sprawdzi się jako ciągnik na 60 hektarów? Jakie elementy warto wziąć pod uwagę przy wyborze? Zobacz, jak decydują inni gospodarze.

Przy przygotowaniu zestawienia chętnie wybieranych modeli sięgnęliśmy do popularnych wątków w forum Agrofoto, dotyczących wyboru maszyny na konkretny areał. Opinie rolników zestawiliśmy z twardymi danymi rejestracyjnymi AgriTrac. Obejmują one okres trzech lat, od sierpnia 2015 do lipca 2018 roku włącznie.

Jaki powinien być główny ciągnik na 60 hektarów? Z pewnością bezawaryjny i wielozadaniowy. Musi sprawdzić się nie tylko w różnorodnych zabiegach polowych, ale także w transporcie. Tym samym jego eksploatacja powinna być ekonomiczna, a udźwig wysoki. Rolnicy sugerują inwestycję w maszynę z lekkim „zapasem” mocy, z myślą o przyszłym rozwoju gospodarstwa. Dla tych z Was, którzy nie planują poszerzenia areału, przydatne będą nasze wcześniejsze zestawienia:

>> Jaki ciągnik na 50 hektarów? <<

>> Modele polecane na 40 hektarów <<

Pod uwagę – oprócz areału – warto wziąć także wymagania gruntu i rodzaj maszyn towarzyszących. Inwestycja w nowy ciągnik czasem pociąga za sobą konieczność odświeżenia parku maszynowego. Większości z nas trudno będzie znaleźć miejsce w budżecie na nieprzewidziane wydatki, wynikające z niedopasowania ciągnika do specyfiki gospodarstwa. Na wstępie warto więc przeanalizować standardowe wyposażenie traktora i typ maszyn, z którymi może bezproblemowo pracować.

Główny ciągnik na 60 hektarów powinien mieć również wygodną kabinę i dobrą widoczność. Komfort naszej wielogodzinnej pracy z pewnością przełoży się na jej efektywność. W przypadku takiego areału internauci sugerują zakup fabrycznie nowej maszyny, która nie zaskoczy nas serią awarii jak traktor z drugiej ręki.

Jednak ilu rolników, tyle strategii prowadzenia gospodarstwa. Tym bardziej, że nadrzędną kwestią jest budżet. Poniższe zestawienie zawiera zatem zarówno nowe ciągniki, jak i używane modele chętnie sprowadzane z zagranicy.

GŁÓWNY CIĄGNIK NA 60 HEKTARÓW – polecane modele

1. Fendt 714 Vario (130 KM)

To dobry ciągnik na 60 hektarów ze względu za niskie spalanie oraz małą awaryjność. Wśród niedogodności rolnicy wymieniają wysoki koszt napraw i zakupu samej maszyny. Zgodnie z danymi AgriTrac, w ciągu ostatnich trzech lat (od sierpnia 2015 do lipca 2018 roku włącznie) taki traktor sprowadzono z zagranicy 125 razy.

Fendt 714 Vario
Fendt 714 Vario / fot. Agrofoto.pl Kuba7485

2. Case IH MX 135 (135 KM)

To jeden z najchętniej przywożonych z zagranicy ciągników w tym przedziale mocy. W ciągu ostatnich trzech lat wydano tablice do 194 importowanych egzemplarzy. Model chwalony jest za wytrzymałość i prostotę obsługi. Wśród jego wad wymieniana jest stosunkowo słaba widoczność, szczególnie przy pracy z ładowaczem.

Case IH MX 135
Case IH MX 135 / fot. Agrofoto.pl artur19902

3. John Deere 6820 (135 KM)

Model ten nazywany jest przez niektórych internautów „wołem do ciężkiej pracy”. W omawianym okresie odnotowano 179 rejestracji importowanych egzemplarzy. Popularny „jelonek” doceniany jest za solidne wykonanie i duży udźwig. Niedogodnością może być stosunkowo wysoki koszt serwisowania i części zamiennych.

John Deere 6820
John Deere 6820 / fot. Agrofoto.pl chips

4. Valtra N134 (135 KM)

W ciągu ostatnich trzech lat (08.2015–07.2018) zarejestrowano 61 fabrycznie nowych ciągników o tym oznaczeniu. Wśród zalet modelu internauci wymieniają dużą zwrotność, dobrą amortyzację i mocną hydraulikę. Minusem dla zwolenników typowo mechanicznych traktorów może być spora ilość elektroniki, nieco komplikująca sterowanie ciągnikiem.

Valtra N134
Valtra N134 / fot. Agrofoto.pl michalek4040

5. Zetor Forterra 140 HSX (136 KM)

W ostatnich trzech latach wydano tablice do 106 nowych egzemplarzy tego traktora. Jeśli jednak wzięlibyśmy pod uwagę wszystkie wersje modelu Forterra 140 (CL, HD i HSX), okazałoby się, że został on zarejestrowany aż 233 razy. Jego mocnym punktem jest porządne wyposażenie i łatwy dostęp do oryginalnych części zamiennych. Za pewne niedociągnięcie gospodarze uważają stosunkowo niską masę maszyny.

Zetor Forterra 140 HSX
Zetor Forterra 140 HSX / fot. Agrofoto.pl Misza922

Potrzebujesz pomocniczego ciągnika? Sprawdź zestawienia modeli polecanych dla mniejszych areałów!

>> Popularne traktory na 30 hektarów <<

>> Ciągniki polecane na 20–30 hektarów <<

Poprzedni post

Jaki ciągnik na 50 hektarów? Przeczytaj, zanim kupisz

Następny post

Kolorowe ciągniki nagrodą dla dealerów marki Zetor

Autor

Mariusz Chrobot

Mariusz Chrobot

2 komentarze

  1. […] Ciągnik na 60 hektarów. Jaki wybrać? […]

  2. […] Ciągnik na 60 hektarów. Jaki wybrać? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *