Ciągniki rolnicze

Ciągnik na 20 hektarów. Jaki model wybrać?

Wybierając maszynę do gospodarstwa, warto zastanowić się, jakim dokładnie zadaniom będzie musiała sprostać. Dowiedz się, jaki ciągnik na 20 hektarów sprawdzi się najlepiej według innych rolników.

W poszukiwaniu traktora odpowiedniego dla osób zarządzających 20 hektarami ziemi zajrzeliśmy na forum AgroFoto.pl. Prawdziwą kopalnią informacji był dla nas popularny wątek, zatytułowany „Ciągnik na 20–30 ha”. Opinie i doświadczenia rolników zestawiliśmy z faktami, posługując się danymi rejestracyjnymi AgriTrac.

>> Zobacz zestawienie ciągników polecanych na 20–30 hektarów <<

Jakie cechy powinien mieć optymalny ciągnik na 20 hektarów? Rolnicy sugerują wybór maszyny o mocy oscylującej wokół 80–90 KM. Za wystarczający uważają 4-cylindrowy silnik, którego eksploatacja nie będzie wiązała się z nadmiernymi wydatkami na paliwo.

Polecają zwrócić szczególną uwagę na zestaw urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie. Przeanalizować nie tylko ich rodzaj, ale również rozmiar i wagę. Koszt ewentualnej wymiany parku maszynowego często przewyższa bowiem kwotę przeznaczaną na zakup nowego ciągnika.

Rolnicy zalecają także wysoką ostrożność w kwestii traktorów z drugiej ręki. Trudno przewidzieć, jakie problemy pojawią się w trakcie ich użytkowania. Im mniejsze gospodarstwo, tym dotkliwsze mogą być koszty nieprzewidzianych napraw. Rolnicy uprawiający 20 hektarów gruntu nie zawsze mogą sobie pozwolić na ciągnik pomocniczy. W razie awarii używanego sprzętu, przestój w pracy wygeneruje dodatkowe koszty.

>> Sprawdź również ranking najlepszych traktorów na 15 hektarów <<

Ciągnik na 20 hektarów – lista modeli

1. New Holland TD 5.85 (80 KM)

Flagowy model marki New Holland w ciągu ostatnich trzech lat (od lipca 2015 do czerwca 2018 roku włącznie) zarejestrowano aż 682 razy. Rolnicy uprawiający 20 hektarów ziemi doceniają go za mało awaryjny silnik i komfort pracy także w trudnych warunkach. Dzięki temu może stanowić jedyny ciągnik w gospodarstwie. Wśród minusów uwzględniono wysoki koszt przeglądu, średnią jakość wykonania kabiny i oporną skrzynię biegów.

New Holland TD 5.85
New Holland TD5.85 / fot. producent

2. Case IH Farmall 85A (82 KM)

Nowy ciągnik o oznaczeniu Farmall 85A znalazł w ciągu ostatnich trzech lat 345 właścicieli. Ten mechaniczny traktor chwalony jest za prostotę obsługi, zwrotność i niskie spalanie. Ze względu na oszczędność w kwestii elektroniki, dobrze sprawdzi się jako główny ciągnik w 20-hektarowych gospodarstwach. Wśród jego wad rolnicy wymieniają wysoki koszt części zamiennych.

Case IH Farmall 85A
Case IH Farmall 85A / fot. Agrofoto.pl mateusz09090

3. John Deere 6110M (83 KM)

Zielono-żółty 6110M chwalony jest za mocną hydraulikę, dobry udźwig oraz komfortową kabinę. W ciągu ostatnich trzech lat zarejestrowano ten model 28 razy. Za jego główne wady rolnicy uważają skomplikowaną budowę i spore zużycie paliwa, które przekłada się na kosztowność eksploatacji.

John Deere 6110M / fot. producent

4. Zetor Proxima 90 (87 KM)

Proxima 90 to jeden z najpopularniejszych ciągników w reprezentowanym przez siebie segmencie mocy. W ciągu ostatnich trzech lat zarejestrowano w Polsce 408 jego nowych egzemplarzy. Wśród zalet posiadania tej maszyny rolnicy wymieniają dużą dostępność części zamiennych i niski koszt serwisowania. Niektórzy zwracają jednak uwagę na awaryjność zwolnic i zacinanie podnośnika.

Zetor Proxima 90
Zetor Proxima 90 / fot. Agrofoto.pl RafaKumierz

5. Kubota M8560 (87 KM)

Rolnicy zarządzający 20 hektarami ziemi doceniają ten model za dużą zwrotność, wydajność pracy i bogate wyposażenie. Część z nich za wadę uważa niewielki rozmiar kabiny oraz brak rewersu elektrohydraulicznego. W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano 184 rejestracje nowych egzemplarzy tego pomarańczowego ciągnika.

Kubota M8560
Kubota M8560 / fot. Agrofoto.pl mrursus95
Poprzedni post

Rynek ciągników. 267 nowych maszyn po 10 dniach lipca

Następny post

Jaki ciągnik na 30 hektarów? Modele polecane przez rolników

Autor

Mariusz Chrobot

Mariusz Chrobot

3 komentarze

  1. […] Ciągnik na 20 hektarów. Jaki model wybrać? […]

  2. […] Ciągnik na 20 hektarów. Jaki model wybrać? […]

  3. gusla
    6 listopada 2019 na 12:18 — Odpowiedz

    to jest to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *