Ciągniki rolnicze

Jaki ciągnik na 30 hektarów? Modele polecane przez rolników

Jeden ciągnik na 30 hektarów to zazwyczaj zbyt mało. Choć nie każdy rolnik zajmuje się wymagającą uprawą, taki areał wiąże się z nakładem pracy przekraczającym możliwości jednego traktora. Jaki model wybrać jako główną maszynę do gospodarstwa?

Najbardziej polecane traktory wyłoniliśmy dzięki licznym wypowiedziom rolników na forum AgroFoto.pl. Opinie internautów zestawiliśmy z danymi rejestracyjnymi AgriTrac. Przed przejściem do listy modeli warto jednak zastanowić się, jaki powinien być główny ciągnik na 30 hektarów.

>> Sprawdź zestawienie traktorów polecanych na 20–30 hektarów <<

Wiele zależy od rodzaju prowadzonej produkcji oraz tego, jaką część posiadanego areału stanowi ziemia orna, a jaką np. łąki czy sady. Istotne jest również ukształtowanie terenu i klasa gruntu oraz typ stosowanych maszyn towarzyszących. Przy przeciętnej ziemi i braku planów poszerzenia produkcji, rolnicy polecają wybór ciągnika z około 90–100 KM pod maską. W innym przypadku sugerują zainteresowanie się nieco mocniejszymi traktorami, które mogą pracować z większą liczbą wymagających maszyn.

Nie bez znaczenia jest również budżet gospodarstwa. Od niego zależy na przykład, czy zdecydujemy się na nowy czy używany ciągnik na 30 hektarów. Konsekwencje nieprzemyślanego wyboru mogą być dotkliwe. Inwestycja w sprzęt powinna nie tylko się zwrócić, ale przynieść również wymierne korzyści – a o te trudno, gdy natrafi się na awaryjny egzemplarz.

Niezależnie od tego, w jakim celu wykorzystują ciągniki, wszyscy rolnicy uprawiający 30 ha ziemi cenią sobie przede wszystkim ich niezawodność i wielozadaniowość. Poniżej prezentujemy listę modeli chętnie wybieranych przez gospodarzy zarządzających takim areałem.

Polecany ciągnik na 30 hektarów

1. John Deere 5090M (90 KM)

Ten zielono-żółty ciągnik doceniany jest za komfort pracy, rozsądne spalanie oraz duży udźwig. Wśród jego wad rolnicy uprawiający 30 ha ziemi wymieniają wysoki koszt serwisowania i części zamiennych. Zgodnie z danymi AgriTrac, w ciągu ostatnich trzech lat (od lipca 2015 do czerwca 2018 roku włącznie) nową maszynę o takim oznaczeniu zarejestrowano 36 razy.

John Deere 5100M
John Deere 5090M / fot. producent

2. Ursus 1014 (95 KM)

To jeden z najpopularniejszych modeli importowanych ciągników, reprezentujących ten przedział mocy. Dużą zaletą tej maszyny jest jej wielozadaniowość i prostota konstrukcji. Dla niektórych gospodarzy 4-cylindrowy silnik okazuje się jednak niewystarczający. Może on nie sprostać trudnemu terenowi i wymagającym maszynom towarzyszącym. W ostatnich trzech latach odnotowano 65 rejestracji egzemplarzy sprowadzonych z zagranicy.

Ursus 1014
Ursus 1014 / fot. Agrofoto.pl Mattti

3. Case IH Farmall 95A (95 KM)

Nowy ciągnik o tym oznaczeniu w ostatnich trzech latach wybrano aż 294 razy. Zaletą tego modelu jest zwrotność i niski koszt eksploatacji. Wśród niedogodności gospodarze wymieniają brak napędu na przednią oś, awaryjność czujników i stosunkowo niską wagę samej maszyny. Warto jednak zaznaczyć, że takie komentarze pojawiają się przede wszystkim w kontekście egzemplarzy z drugiej ręki.

Ciągnik 90-100 KM Case IH Farmall 95A
Case IH Farmall 95A / fot. producent

4. Zetor 100 Proxima (96 KM)

To dobry ciągnik na 30 hektarów ze względu na prostotę obsługi oraz niski koszt serwisowania i zakupu oryginalnych części zamiennych. Wśród wad maszyny wymieniana jest słaba hydraulika i zacinające się sprzęgło. W ostatnich trzech latach tablice rejestracyjne otrzymało 288 nowych egzemplarzy podstawowej wersji tego modelu.

Ciągnik 90-100 KM Zetor 100 Proxima
Zetor Proxima 100 / fot. producent

5. Deutz-Fahr 5105.4 G (102 KM)

Ciągnik o tym oznaczeniu chwalony jest za wszechstronność oraz oszczędne spalanie paliwa. Za jego słaby punkt uważana jest głośność pracy i niska jakość wykonania kabiny. W ostatnich trzech latach właścicieli znalazło 140 fabrycznie nowych egzemplarzy tego traktora.

Deutz-Fahr 5105.4G
Deutz-Fahr 5105.4 G / fot. Agrofoto.pl KrystianJanuchta

Jeśli jesteś zainteresowany pomocniczym ciągnikiem do mniej wymagających prac, koniecznie zapoznaj się z zestawieniem polecanych maszyn z nieco niższych przedziałów mocy.

>> Najlepsze modele na 20 hektarów <<

>> Polecane ciągniki na 15 hektarów <<

Poprzedni post

Ciągnik na 20 hektarów. Jaki model wybrać?

Następny post

Sprzedaż ciągników rolniczych. 566 maszyn po 20 dniach lipca

Autor

Mariusz Chrobot

Mariusz Chrobot

2 komentarze

  1. […] Jaki ciągnik na 30 hektarów? Modele polecane przez rolników […]

  2. […] Traktory chętnie kupowane na 30 hektarów […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *