Ciągniki rolnicze

Jaki ciągnik na 40 hektarów? Polecane modele

W kilkudziesięciohektarowych gospodarstwach głównym źródłem utrzymania jest często uprawa ziemi. Jej efektywność zapewnia niezawodny sprzęt. Sprawdź, jaki ciągnik na 40 hektarów polecają rolnicy.

Rolnicy uprawiający 40 hektarów ziemi zwykle posiadają dwa traktory – jeden, podstawowy, przeznaczony do ciężkich prac polowych oraz mniejszy, pomocniczy. W tym materiale skupiliśmy się na głównych ciągnikach do takich gospodarstw. W poszukiwaniu nieco słabszych maszyn, które mogą wspomagać ich pracę, warto zajrzeć do poprzednich artykułów z tej serii.

>> Sprawdź listę modeli polecanych na 30 hektarów <<

>> Zobacz ciągniki chętnie wybierane na 20 hektarów <<

>> Sprawdź, jakie traktory kupują rolnicy na 15 hektarów <<

Polecane modele wyłoniliśmy dzięki licznym wypowiedziom rolników w wątku „Ciągnik na 40 hektarów” na forum AgroFoto.pl. Opinie użytkowników skonfrontowaliśmy z twardymi danymi rejestracyjnymi AgriTrac.

Przed przejściem do listy popularnych modeli warto zastanowić się, czym powinno się kierować przy wyborze traktora na taki areał. Rodzaj prowadzonej produkcji i ilość uprawianej ziemi to nie wszystko. Ważna jest także klasa gruntu. Inne wyzwania czekają bowiem ciągnik w przypadku pagórkowatego lub podmokłego terenu, a inne w idealnych warunkach do pracy. Trudniejszy w uprawie grunt wymaga wydajniejszej maszyny, z większą liczbą koni pod maską i obowiązkowym napędem na cztery koła. Przydatne będą również obciążniki i ładowacz czołowy.

Nie bez znaczenia jest typ stosowanych maszyn towarzyszących. Warto zorientować się na przykład, czy dany sprzęt poradzi sobie z wieloskibowym pługiem lub szerokim agregatem. Inwestycja w nowy ciągnik na 40 hektarów czasem pociąga za sobą wymianę wykorzystywanych urządzeń. By uniknąć nieprzewidzianych kosztów, należy odpowiednio wcześnie zwrócić uwagę na takie szczegóły jak rozstaw kół czy maksymalne obciążenie maszyny.

Poszukiwania warto jednak rozpocząć od analizy budżetu gospodarstwa. To właśnie między innymi od niego zależy to, czy zdecydujemy się na nową czy używaną maszynę. Taka sama ilość środków pozwoli nam na zakup słabszego ciągnika prosto z linii produkcyjnej i potężnego traktora z drugiej ręki. Wyboru należy dokonać samemu, pamiętając jednak o możliwej awaryjności „używki”.

Nie powinniśmy zapominać także o kosztach eksploatacji i serwisowania czy dostępności części zamiennych. Od wszystkich tych elementów zależy, czy inwestycja w dany ciągnik okaże się opłacalna.

Ciągnik na 40 hektarów – lista modeli

1. New Holland T5.105 (107 KM)

Ten niebiesko-biały ciągnik doceniany jest między innymi za jakość wykonania i komfortową kabinę. Wśród niedogodności rolnicy wymieniają stosunkowo wysoki koszt zakupu maszyny i ewentualnych napraw. Zgodnie z danymi AgriTrac, nowy traktor o tym oznaczeniu w ciągu ostatnich trzech lat (od lipca 2015 do czerwca 2018 roku włącznie) został zarejestrowany 169 razy.

ciągnik na 40 hektarów
New Holland TD 5.105 / fot. producent

2. Ursus 11054 (110 KM)

Ursus 11054 to jeden z najczęściej rejestrowanych modeli z tego przedziału mocy. W ostatnich trzech latach wydano tablice do 314 nowych egzemplarzy o tym oznaczeniu. Wśród zalet maszyny gospodarze zarządzający 40 hektarami ziemi wymieniają prostotę konstrukcji i dużą dostępność części zamiennych. Często wspominanym minusem odświeżonej wersji tego modelu jest jednak awaryjność.

Ursus 11054
Ursus 11054 / fot. producent

3. Kubota M5111 (114 KM)

Ten pomarańczowy ciągnik chwalony jest za zwrotność, uniwersalność zastosowań i obecność rewersu elektrohydraulicznego. Niedogodnością dla niektórych rolników może być stosunkowo niska masa, która uniemożliwia wykonanie wyjątkowo ciężkich prac polowych. Będzie to jednak atut w przypadku uprawy użytków zielonych. W omawianym okresie wydano tablice do 116 nowych egzemplarzy tego modelu.

Kubota M5111
Kubota M5111 / fot. producent

4. Valtra N114E (115 KM)

To dobry ciągnik na 40 hektarów ze względu na duży udźwig i stosunkowo niskie spalanie paliwa. Wśród minusów forumowicze wymieniają wysoki koszt części zamiennych. W ostatnich trzech latach właścicieli znalazło 106 nowych traktorów o tym oznaczeniu.

Valtra N114E
Valtra N114E / fot. Agrofoto.pl szymon114e

5. Claas Arion 440 II (115 KM)

Zaletą tego modelu jest przestronna kabina i bogate wyposażenie. Niektórym gospodarzom brakuje jednak większej liczby biegów. Zgodnie z danymi AgriTrac, w ostatnich trzech latach wydano tablice do 93 fabrycznie nowych egzemplarzy tej maszyny.

sprzedaż ciągików Claas Arion 440 II
Claas Arion 440 II / fot. Agrofoto.pl konrad055
Poprzedni post

Sprzedaż ciągników rolniczych. 566 maszyn po 20 dniach lipca

Następny post

Sprzedaż ciągników rolniczych w lipcu. 817 nowych maszyn

Autor

Mariusz Chrobot

Mariusz Chrobot

1 komentarz

  1. […] Jaki ciągnik na 40 hektarów? Polecane modele […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *