Ciągniki rolnicze

Rejestracje ciągników w grudniu. Rekordowy miesiąc?

W grudniu zarejestrowano 2447 ciągników rolnicze. Był to rekordowy miesiąc w całym 2017 roku. Na wyniki jednak trzeba patrzeć z przymróżeniem oka. W tym miesiącu firmy zarejestrowały na siebie ogromne ilości maszyn.

W tym roku nie było jeszcze takiego miesiąca, kiedy sprzedaż nowych ciągników rolniczych przekroczyła ponad 2 tysiące sztuk. W grudniu sprzedaż mierzona liczbą rejestracji osiągnęła poziom 2447 sztuk i była prawie dwukrotnie wyższa od maszyn używanych, rejestrowanych po raz pierwszy. Marki, które odnotowały największą sprzedaż to Ursus, Zetor i Farmtrac.

AgriTrac - rejestracje ciągników w grudniu 2017
AgriTrac – rejestracje ciągników w okresie styczeń-grudzień 2017

Liderem grudniowego zestawienia jest Zetor, który zarejestrował 334 ciągniki. Drugą najczęściej rejestrowaną marką był Ursus z liczbą 325 sztuk, był to jednak wynik gorszy od ubiegłorocznego o 36 sztuk. Farmtrac był trzecim najczęściej rejestrowanym traktorem z rekordowym wynikiem 264 sztuk, czyli nieznacznie wyższym niż w całym 2016 roku, kiedy firma ustanowiła wynik 263 sztuk.

Wyniki te nie oddają jednak realnego popytu na nowe ciągniki rolnicze. Są znacznie zawyżone. Jest to spowodowane zmianami w homologacji ciągników rolniczych. Zmiany te dotyczą konstrukcji i wyposażenia. Nie są one rewolucyjne, ale mają za zadanie m.in. poprawić bezpieczeństwo użytkownika. Wprowadzenie ich w nowych pojazdach będzie związane z nowymi badaniami, działaniami administracyjnymi i finalnie większą ceną maszyny. Firmy, które nie dokonałyby rejestracji ciągników już wyprodukowanych, miałby ogromne trudności z ich sprzedażą w 2018 roku.

Z zarejestrowanych 2447 ciągników rolniczych tylko 1104 sztuki dotyczyły rejestracji na osoby indywidualne. Kolejne 1343 maszyny to rejestracje na firmy. Ciągniki te w niedalekiej przyszłości trafią na rynek do odbiorcy finalnego, czyli rolnika. W pierwszych miesiącach nowego roku, kiedy zaczyna dynamicznie rosnąć zapotrzebowanie na nowe ciągniki w pierwszej kolejności będą wyprzedawane właśnie te maszyny, które wypełniają place dilerów i dystrybutorów.

AgriTrac grudzień 2017
AgriTrac grudzień 2017

*sprzedaż mierzona liczbą rejestracji

Poprzedni post

Valtra - Oficjalny traktor Świętego Mikołaja !

Następny post

Nagrody AgriTrac przyznane. Jakie marki wyróżniono?

Autor

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *